
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Dropout Voltage | 160 mV |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 100 mV |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 25 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Positive |
Stock: 1666
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21341
Ext.Price$0.21341
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21341 | $0.21341 |
| 10 | $0.18837 | $1.88370 |
| 50 | $0.16627 | $8.31350 |
| 100 | $0.14249 | $14.24900 |
| 500 | $0.12212 | $61.06000 |
| 1000 | $0.11691 | $116.91000 |
| 3000 | $0.11192 | $335.76000 |
| 5000 | $0.10506 | $525.30000 |
